Kendine iyi bak!

<

ကျွန်ုပ် ရေးမည်။

<

ကျွန်ုပ် ရေးမည်။

<

ကျွန်ုပ် ရေးမည်။

Kendine iyi bak!
Kusurlara ya da güzelliğe odaklanmadan. Olanı olduğu gibi görmeye başla.
Bu kimliğin, hatta kimliklerin ötesindekini, evet daha soyut olanı gör.
Zamanın, mekanın, zihnin sınırlarının ötesindekiyle tanış. Kendini yok sayan görmezden gelen illüzyona teslim olandan, yaşamaktan bıkan, ölümden korkandan, korkuyla beslenenden, korkudan korkandan tam da onun gözlerinden bak, onun gözlerine iyi bak!


Şimdi sende gizlenmiş evrene bak, güzeli çirkini, iyiyi kötüyü, yalanı doğruyu, karanlığı aydınlığı, varlığı yokluğu, her şeyi ve hiçliği barındıran kendine bak. Hem geçmişte hem gelecekte hem de şimdide olan, sukünetin, kabulun dinginliğine.. Sonlu bedendeki sonsuzluğa bak. Bilmediği zamanlardan yüklendiği, kimilerini bile seve taşıdığı acılara ve aynı zamanda tüm bunlardan özgür olabilene bak.

Kendine iyi bak!
Hem olabileceğin en yakından, hem de durabileceğin en uzaktan bak!
Seni apayrı tutan yerden yapayalnız bırakan mesafeye, yalnız, ayrı, öteki, tek olmanın tanımlandığı yerden bak, bütün bunlar ne demek, nereye, kime, hangi zamana, hangi gereksinime hizmet ediyorlar?
Şimdi de birarada, birlikte, çok, kalabalık, bir, biz olduğun yere bak.
Hangisi sen? Hangisi kim?
Hangisi senin gerçeğin?
Hangisi gerçek kıldığın, hangisi kaçmak istediğin, hangisi sınavın?
Gözünün görebildiğine ve henüz göremediğine şimdi yeniden bak.

Yargıları bir kenara bırak, gereklilikleri, olmazsa olmazları, öğrenilmişleri, ezberleri, zorunlulukları, sınırları, sorguları, şüpheleri, yükleri..bırak!

Kendin sanarak tutunduğun her ne varsa bırak! Kendinle ilgili görmeye alıştığın ezberin her neyse onu bırak! Kendini tanımlamayı bırak! Kendine seyirci olmanı engelleyen, kendinle bir olmana mani olan her türlü illüzyonu bırak! Onsuz olamam dediğin her ne varsa bırak! Bırakamam dediğin ne varsa bırak!

Sadece bak. Sadece seyret, sadece ol, kendindeki yokluğun en derinine bak, yokluğa hiçliğe bak! Görmekten çekindiğin, yüzleşmekten korktuğun, belirsizliğini tanımlayamadığın için yok saydığın yokluğun ta içine bak. En derinde, tam da vazgeçtiğinde varlığınla tanış.

Senden yansıyan ışığa bak, sonsuz potansiyeline, senden taşan evrene bak!
Tam da bu sınırlı bilinç, algı ve illüzyonun içinde, senin tarafından onurlandırılmayı bekleyen seni gör, ona bak.
Kendine iyi bak!
Kendine açılan kapı, evrene, oradan öteki sandığına ve bize ulaşır.
O yüzden kendine iyi bak!

“Kendine iyi bak!” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir