Etiket arşivi: sevginin bedeli

Sevgi ve Özgürlük

Nasıl geliyor kulağa? ‘sevgi’ ve ‘özgürlük’.. ‘sevmek’.. ‘özgür olmak’..’sevilmek’, ‘özgür bırakmak’..nasıl hissettiriyor?…Güzel? rahat? mutlu? garip? imkansız? zor? Mümkün? alakasız? tezat? korkutucu? muhteşem? içiçe?

Peşine düştüğüm soru, tahmin edeceğin üzere, bu iki kavramı hayatımızda nasıl varettiğimiz; ve ‘sevdiğini özgür bırakmak’, ‘özgürce sevmek’ gerçekten mümkün mü ? Tabii ki mümkün, elbette, neden olmasın diyenleri duyar gibiyim, çok şükür 🙂 Peki öyleyse neden bu iki kavram ayrı ayrı telaffuz edildiklerinde kendi başlarına bize kendimizi harika hissettirirken, yüzümüzde bir gülümseme ve bedenimizde bir rahatlık bırakırken..Biraraya geldiklerinde içten içe bir çatışma hissederiz ? Hem de sevgi ve özgürlük kavramlarının birbirine tezat olması için hiçbir neden yokken !

Acaba neden; bizim bu iki kavrama yüklediğimiz anlam ve onları yaşama biçimimiz olabilir mi?  Başka bir deyişle ‘öğrenilmiş çaresizliklerimiz’, ‘düşünce biçimlerimiz’ ?

Daha çocuk hatta bebekken öğrenmeye başlarız, ‘biri nasıl sevilir’, ‘biz nasıl sevilmeliyiz’i..Öğrendiklerimizle yaşar, yaşadıklarımızla da iyice pekiştiririz öğrendiklerimizi..Bazen yaşadıklarımız bizi mutsuz etse de, isyan etsek de, dönüp dolaşıp kabul ederiz; çünkü öğrendiğimiz üzere ‘sevmek’ böyle birşeydir, ‘özgürlük’ ise şöyle birşey, başka bir ‘seçenek’ yoktur. Sevdiğimizi özgür bırakmak için ‘bizim olma’ ihtimaline tutunuruz, dönerse bizimdir, dönmezse zaten hiç olmamıştır ve bu durumda ‘bizim olacak’ başka birini aramaya başlayabiliriz yeniden..

Sevdiğimiz kişi bizim olmalıdır, ve biz bir başkasının bizi sevdiğine ancak onun olduğumuzda ikna oluruz. ‘Birine ait olmak’ ‘sevginin bedeli’ olmuştur artık. Her iki taraf da bu bedeli ödediği sürece ‘sevgi’ de olur. Ta ki biri bu bedeli ödemekten vazgeçinceye kadar. ‘Özgürlük’ azar azar ödendiğinde, pek farkedilmeyebilir fakat toplam bedele baktığımızda korkutucu sonuçlarla karşı karşıya kalabiliriz. Hesap geldiğinde iki taraf için de artık durum pek içaçıcı olmayabilir 🙂

Peki aslında Özgürlük, kendini ve hayatı keşfetmek ve deneyimlemek süreciyse, bunu bir bedel olarak görmek hem özgürlük hem de sevgi kavramlarına hem de kendimize yaptığımız bir haksızlık değil midir? Oysa ki..

İki uçak gökyüzüne kalp şekli çizebilir..Türk Yıldızları Uçak Gösterisinden 9 Eylül Kutlamaları İzmir
İki uçak gökyüzüne kalp şekli çizebilir..Türk Yıldızları Uçak Gösterisinden 9 Eylül Kutlamaları İzmir

Sevme biçimimizi ve özgürlük anlayışımızı değiştirmek çok kolay olmayabilir, bununla birlikte hayatınızın toplamında bu iki insani değeri yaşamak pahasına ödeyeceğiniz bedeli düşünecek olursanız kesinlikle buna değer. Başka bir deyişle, daha gerçek bir deneyim için bazı alışkanlıklardan vazgeçmek..Bunu bir Anne yapabiliyorsa, herkes yapabilir. Bunu bir Anne olarak yapamıyorsanız, çocuğunuzun da yapamama ihtimalini beslersiniz..Sevgi hayatımız boyunca vazgeçemeyeceğimiz bir duygu, bu sebeple dönüp dolaşıp o bedeli ödemekle yüzleşeceğiz..‘Hadi bakayım o bedel ödenecek !‘ 🙂

Kendi özgürlüğü için bedel ödemek, mücadele etmek, bunun farkında olmakla başlar ve bu mücadele aktif ve dışa dönüktür. Çünkü özgürlük bir haktır. Bu mücadeleyi herkes kendi payına, bir şekilde anlar.

Peki ya sevdiğiniz birinin özgürlüğü için bedel ödemek ?

Başka birinin özgürlüğü için nasıl bedel ödeyebilirsin ?

Ödeyebilir misin ?

Biraz karışık ve zor görünebilir, çok doğal çünkü bu kez mücadeleyi kendinle, kendi zihninle, öğrendiklerinle, düşüncelerinle, alışkanlıklarınla yapıyorsun. Bu mücadelede yalnız değilsin, çok güçlü bir yardımcın var.

Sevgi..gerçek..ve koşulsuz..yardımcın..

Bazen henüz kendi özgürlüğünün bedelini ödememiş biri, sevdiği birinin özgürlüğü için bedel öderken öğrenir. Nasıl mı ? Sevme biçimini değiştirmek zorunda kalarak ! Gerçek/Koşulsuz Sevgi aslında Gerçek Özgürlüğün ne olduğunu öğretebilir.. Aynı, Özgürlük ihtiyacının Sevme biçimini sorgulattığı gibi..

Sevmek ve Özgür olmak, vazgeçmek yada birini tercih etmek zorunda olduğumuz değerler değildir. Sevme biçimimiz ve Özgürlük anlayışımızdan vazgeçebilir yada tercihlerimizi sorgulayabiliriz.

ve tabii ki tercih yine sizin..

Şimdi ‘Sevgi’ ve ‘Özgürlük’ nasıl geliyor ?