Etiket arşivi: ‘Hayat’ hatırlatır

Eskisi Gibi Olmayacak !..

 Mutlaka duymuşsundur bunu..belki bir doktordan, bi yakınından, sevgilinden..biri bir başkasına söylerken kulak misafiri olmuşsundur yada bir filmde görmüş, bir kitapta okumuşsundur..belki kendi kendine söylemiş yada söylemeye cesaret edememiş içinden geçirmişsindir..

‘Eskisi gibi olmayacak!’

Nedir bu ‘eski’ olan ? Eskimiş ve artık yeni olmayan şey nedir ? Neye ve kime göre eskidir artık ? ‘Çok oldu bunu alalı eskidi artık !’

‘Eee ama hep aynı şeyler sıkıldım!’

‘Devir değişti artık onlar eskidendi!’

‘İstemiyorum işte!’

‘Değiştim ben! eskisi gibi değilim!’

‘Kullanmıyorum, işime yaramıyor!’

Bir şeyi eski yapan zamansa eğer, şimdiden, şu andan önceki her şey eski demektir! Peki şu andan önceye ait herşeyden vazgeçebilir misin? Yani eski olan herşeyden..

‘ eski ama ben seviyorum!’

‘ Ben zaten eski olan şeyleri daha çok severim.’

‘..ne varsa eskilerde var’

‘..yok ya ben vazgeçemem, bırakamam, çok alıştım..’

‘..hem zaten bana göre eski değil ki! ‘

Eğer biz bir şeyin ‘eskimiş’ olduğuna karar verir ve artık ‘yeni’ olanı istersek ancak işte o zaman ‘zaman’ bize yardımcı olabilir bununla birlikte zaman tek başına birşeyden vazgeçmemiz için yeterli değildir. Belki de bu yüzden bizim kararımız, rızamız, gönlümüz olmadan birşeyin değişmesinden, yenilenmesinden pek hoşlanmayız..

‘ e insan bir sorar canım !’

‘bana sormadan nasıl böyle bir karar alabiliyorsun, pardon!’

‘ hayır! belki ben istemiyorum!’

‘sordun mu?’

Halbuki biliriz ‘aynı nehirde iki kez yıkanılmaz’, ‘değişmeyen tek şey değişimin kendisidir’, ‘ne kadar söz varsa düne ait, şimdi yeni şeyler söylemek lazım’..biliriz de..

‘ama ben hazır değildim!’

‘en azından haberim olsaydı..’

‘önceden bilseydim, bu kadar kötü olmazdım !’

Evet, bilmediğimiz, alışık olmadığımız, deneyimlemediğimiz ‘yeni’ olsa da korkutur..’eski’ olan ise ne olursa olsun güvenlidir. O kadar ki bazen ‘yeni’ olanı tercih etmek için ‘eski’ olanın dayanamayacağımız kadar kötü hale gelmesini bekleriz ki ‘yeni’ olan her halükarda bize iyi gelsin, pişman etmesin, canımız yanmasın, üzülmeyelim..Bazen bu kadar zamanımız olmayabilir ;bir sevgili, bir eş, bir patron, bir ev sahibi, bir arkadaş, bir öğretmen..bir doktor.. kılığında ‘Hayat’ karşınıza geçer ve

‘Eskisi gibi olmayacak!’…der..

Zamanın, kaçacak yerin, bahanen ve deneyimlemekten başka yolun yoktur..Gerçekle yüzyüzesindir artık..direnmenin bir faydası yoktur, son bir kaç çırpınış farketmeni sağlar, neredeyse ‘eski’ olan, senden kurtulmaya çalışıyordur. İşte sonunda kendini görürsün; ‘eski’nin içindeki, ‘eski’ kendini, son çırpınışlarını, çaresizliğini, öfkeni belki, ve sonunda vazgeçişini ve kabullenişini..artık ‘yeni’ desindir ve ‘yeni’ bir sendir..

‘aslında o kadar da kötü değilmiş’

‘biraz zor oldu ama iyi ki de olmuş’

‘böyle olacağını bilseydim, en başında yapardım’

‘şimdi geriye dönüp bakıyorum da, herşey olması gerektiği gibi olmuş’

Doğru zaman sendedir, sen kendini duymamakta direnirsen ‘Hayat’ hatırlatır..

‘Zamanı geldi’

…herkesin kendi güzel sesini duyabilmesi dileğiyle..