10 Adımda Hayatı Kendine Zindan Et !

Günümüzde kendinden vazgeçmek uğruna çaba sarfetmek, hayatı kendine zindan etmek o kadar da kolay olmuyor. Bütün bu koşturmacanın arasında, bir an durup ‘acaba bugün kendime nasıl vakit ayırmasam?’ diye düşünecek vaktimiz bile yok, öyle değil mi? Haklısınız zor ama inanın imkansız değil.. İnsanın azmettikçe başaramayacağı şey yok gerçekten.
Bu yazımda sizlerle 10 adımda hayatı zindan etmenize, kendinizden vazgeçmenize yardımcı olacak, günlük yaşantınızda pratik bir şekilde uygulayabileceğiniz püf noktalarını paylaşıyorum. Eee hayat paylaştıkça güzel öyle değil mi ? Kim bilir belki de hayatınızı keyif alınmaz bir hale getirmek için 10. adıma kadar gelmenize gerek bile kalmaz 😉

1- KENDİNİZE EZİYET EDİN
Bu ilk adım başlangıç için biraz zor gibi görünebilir, fakat bu adımı başardığınızda gerisi çorap söküğü gibi gelecektir. Peki nasıl mı?
Günde en az 5 kere (başlangıç için ) ne kadar çirkin, aptal, sevimsiz, başarısız..vb. kötü sıfatlara sahip olduğunuzu tekrar edin.

Ben ………. biriyim.
Ben ………. ‘nın tekiyim. gibi

Bir süre sonra kendinizi nasıl da tam olarak öyle hissettiğinize siz bile inanamayacaksınız. Çevrenizdekiler sizdeki bu değişimi farkettiklerinde ise artık sistem kendiliğinden işler bir hal almış demektir. Hadi hayırlı olsun.

Hazırlıklı olunması gereken tehtitler :               Bu adımı uygularken etrafınızda size hiç de öyle olmadığınızı hatta tam aksine güzel, akıllı, başarılı vs. olduğunuzu söyleyen işgüzarlar bitebilir, aman dikkat! Asıl amacınız hayatı zindan etmek lütfen bunu hep aklımızda tutalım.

2- YAPTIKLARINIZI BEĞENMEYİN
Bu adımı hem iş hayatınızda hem sosyal yaşantınızda ya da evinizde kolaylıkla uygulayabilirsiniz.
Beğenmeyeceğiniz şeyin çok da hayati olmasına gerek yok, başlangıç için küçük şeyleri de beğenmeyebilirsiniz. Ütü, yemek gibi basit ev işleri ( ki bu kadar basit şeyleri bile yeterince iyi yapamamak özgüveninizde tam da istediğimiz gibi darbelere sebep olacaktır.) Yeterince iyi yazılmamış bir mail, devrik kurulmuş bir cümle, yeterince güzel olmayan bir gülümseme ve tam da zamanında yapılmamış espriler gününüzü berbat etmek için güzel başlangıçlar olacaktır emin olun. Eğer yaptıklarınızı beğenmemek konusunda sıkıntı çekiyorsanız size altın değerinde bir tavsiyede bulunuyorum. Yaklaşın: Kendinize sizden her konuda daha iyi olduğuna sonuna kadar inandığınız birini bulun, etrafınızda böyle biri yoksa (ki kesin vardır, biraz gözlerimizi açalım lütfen) sosyal medya bu konuda size son derece yardımcı olacaktır! Bir süre sonra yaptığınız hiçbir şeyi beğenmediğinizi sürekli sizden daha iyi olan kişileri görür hale geldiğinizi hayretler içinde farkedebilirsiniz. Bravo başardınız!

3- DEĞERLERİNİZDEN VAZGEÇİN
Farkettiğiniz gibi günümüz dünyasında insani değerlerin pek de bir kıymeti kalmadı, hatta bu değerler ilerlememizin önünde bize ayak bağı olmaktan başka bir işe yaramıyor. Amaaaan bırakıverin nolacak?! Samimiyet, dürüstlük, özsaygı, adalet falan filan bunlar artık gereksiz. Daha günümüze uygun değerler seçebilirsiniz mesela dış güzellik, maddiyat, başarı, popüler olmak, hırs, iktidar, fitne fücur vs. Çağın gerisinde kalmamak için artık değerlerimize değil çıkarlarımıza odaklanalım lütfen. Bakın görün bir süre sonra siz de o özenilen, parmakla gösterilen, kıskanılan insanlara dönüşeceksiniz. İşte başarının kokusu !

4- NEGATİFTEN BESLENİN
Bol bol gıybet yapın, yakınınız uzağınız farketmez, malzeme yoksa siz üretiverin bir zahmet: ‘O sana sanki biraz öyle mi baktı? yok bana öyle geldi heralde.. ama şekerim sen de dikkat çekiyorsun herkes senin gibi iyi niyetli değil ki!’  gibi 😉 Bu konuda yaratıcılığınızın nasıl geliştiğine siz bile inanamayacaksınız.
Negatiften beslenme kuralını tüm olasılıklar içinde her zaman en kötü olanı aklınıza getirerek taçlandırabilirsiniz. Yeni çıkarlarınız size Negatiften beslenme konusunda rehberlik edeceklerdir. (bkz. Önceki adım)

Betona sığının! Vakit buldukça AVM lere palazalara atın kendinizi, yeşilden doğadan uzak durun, etrafınızda mümkünse hayvan olmasın. Ayakkabılarınızla bol bol BETONA basın, basın ki negatif enerjiniz, artsın eksilmesin, taşsın dökülmesin. Oooh sefanız olsun!

5- SEVMEDİĞİNİZ ŞEYLER YAPIN         İçinizden gelmeyen sizi boğan, sıkan, yoran, zul gelen her ne varsa sırasıyla yapın, ya da karışık farketmez. Zaten sevmediğiniz şeyleri yaptığınızda sonuçları beğenmemek, beğenemediğiniz şeyleri yaptığınızda da onları sevmememiz pek mümkün  (bkz. 2.Adım)  Ne yaparsanız yapın ama bu adımı uygularken asla ve asla istediğiniz, sevdiğiniz şeylere yönelmeyin! Hatta onları toptan unutun gitsin! ‘Yaa eskiden ne güzel sahile inip yürüyüş yapardık. Kitap okumayı nasıl özlemişim. Dansı neden bırakmışım ki bana ne kadar da iyi geliyor! ‘ gibi cümleler kurmaya başladıysanız yeterince iyi unutmamışsınız demektir ! Hele hele bir de zevk için bir anlığına sizi iyi hissettirecek şeyler yapmaya kalkmayın lütfen  burada adım adım emek emek uğraşıyoruz! Yoksa bir sonraki kuralı uygulamakta zorluk çekebilirsiniz Allah muhafaza!

6- BOL BOL ŞİKAYET EDİN
Havadan, sudan, diğer insanlardan, hayatın anlamsızlığından, paradan puldan, trafikten, kendinizden, beklemediğinizde duran beklediğinizde durmayan taksiden şikayet edin hem de bol bol.. Bir şikayet defteriniz olsun, her gün kendinize şikayet edecek yeni şeyler bulun. Sayfalarınızdaki şikayet konularınız gittikçe çoğalacak. Başlangıç olarak küçük şeylerden şikayet edin;  ‘bugün trafik berbattı! Tam 5 dk geç kaldım!’      ‘fotoğrafta yine istediğim gibi çıkmamışım’        ‘bak Pelin’e yine benden daha iyi yaptı hareketleri, benimkiler ne kötü oldu, ben beceriksizin tekiyim!’ (1-2-6. Adım Kombo;)        Adım içinde adım kullandıkça ustalaştınız demektir.
5. adımı uyguladığınızda şikayet listeniz gittikçe çoğalacak ve fazla düşünmenize gerek kalmayacak. Nasıl gidiyor? Şimdiden parmaklıklar görünür olmaya başladı değil mi? 😉

7- İNSANLARA GÜVENMEYİN
Aman diyeyim! En yakınınızdaki kişiler de dahil olmak üzere kimseye güvenmeyin. Her davranışın ardında olumsuz bir niyet arayın. “Şimdi o bana iyi davrandı ama neden acaba? Kesin bir art niyeti vardır! Ya da bir çıkarı! Yoksa neden bana iyi davransın ki?” En kötü ihtimalle farkında olmadan çok da istemeden yapmıştır kesin, hemen ardından hiç beklemediğiniz anda hayalkırıklığına uğrarsınız. Siz önceden önleminizi alın kimseye güvenmeyin. Ama bırakın onlar size güvensin güvensin ki Negatiften beslenme adımında yol arkadaşlarına ihtiyacımız olacak (bkz. 4. Adım) Yol arkadaşı derken birlikte gıybet yapılacak, fitne fücur sokulacak manasında, biliyorsunuz! Artık öyle eski değerlerimiz de yok bırakıverdik gitti; samimiyet, adalet, saygı vs. yok (bkz.3.Adım) Çıkar odaklı ilişkiler yürüttüğünüzde zaten Güvenme ihtiyacı hissetmediğinizi tam aksine güvenmeme yeteneğinizin geliştiğini farkedeceksiniz. Artık bu işi iyice kıvırdınız 😉

8- UMUDUNUZU YİTİRİN                           Hemen şimdi, yitirin gitsin. Zaten fakirin ekmeği! Her yeni gün yeni umutlar, her seferinde umutlan, sonra yitir, sonra tekrar umutlan, sonra tekrar yitir; her gün her gün tekrar tekrar yitirmekten yorulmadınız mı? Bir seferde yitirin toptan kurtulun gitsin. Umutsuzluğa kendinizi alıştırın. Ay gelmeyecek o güzel günler! Tamam bitti artık uzatmayın canım! Bazen sabah uyandığınızda, bir çocukla oynarken ( ki çocuklardan uzak dursanız en iyisi ), herhangi bir sebep yokken içinizde bir umut hissi olur. Sanki herşey yolundaymış hatta güzel şeyler olacakmış gibi. O işte boşluktan oluyor, fazla boş kalmışsınız, egzersizlerinizi aksatmışsınız demek ki! Hani şikayet defteri hadi bakalım çalışın biraz!

9- SONUÇ ODAKLI OLUN!                      Kendinize sık sık yaşınızı ve bu yaşa gelip de sahip olamadıklarınızı hatırlatın!                        ‘Bu yaşa geldin hala bir evin, yazlığın, villan, triplex, saray yavrun, mayamide yazlığın, araban, 4 çekerin, 5-6-7 ?, sevgilin, nişanlın, kocan, bir David Beckham’ ın, çocuğun 1-2-3, hangi okula giden, ne kadar başarılı çocuğun, diploman, yüksek lisansın, doktoran, Yrd. Doç, Rektörlüğün. …….YOK!’                             Gördüğünüz gibi insan olmayanı bulmakta fazla zorlanmıyor! Oldu ki yanlışlıkla olan şeyleri buldunuz o zaman Joker hakkınızı; “Oldun da ne oldu?!”, “Yaptın da ne oldu?!”, “Kıymetin mi bilindi?!” şeklinde kullanabilirsiniz. Gördüğünüz gibi sizi adım adım ilmek ilmek altın değerindeki son ölümcül adıma hazırladık. Hemen aşağıda..

10- KURBAN OLUN!                                     Geçmiş geçmişte kalmadı, yok öyle bişey. Hayır yani onca olumsuz şeyi siz boşuna mı yaşadınız? Unutmak için mi çekildi onca acılar, bunca eziyetler, kahırlar? Bol bol ballandıra ballandıra, uzata uzata anlatın kurban oluşunuzu, size yapılanları; hatırlayın unutmayın, unutturmayın! Sıkı sıkıya sarılın acı dolu deneyimlerinize yaşadığınız hiç bir olumlu şey size olanları unutturmamalı!

BONUS: BOL BOL SOMURTUN
Gülmeyin, sakın Gülmeyin! Tutun kendinizi, içinizden espri yapmak gelebilir, kendinizle dalga geçmeye kalkabilirsiniz, bu konuda kendinizi eğitin lütfen. Mizah yeteneği olanlar bu konuda biraz zorlanabilirsiniz. Sizinle işimiz var! Karikatür, komik video, fıkra, espri, şaka bunlar yasak arkadaşlar! Gülmeyin! Lütfen! Amacımızı hatırlayalım!!! Hayatı kendimize zindan etmek! Neden? Değişimi önce kendimizde başlatmalıyız ki halka halka yayılsın, kelebek etkisi misali. Ben gülüyor muyum? Lütfen ! Rica ediyorum!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir